Do 12 września 2021 roku można wysyłać ankiety do PKP PLK, które w październiku tego roku dokona wyboru trzech finałowych wariantów planowanej kolejowej obwodnicy Białegostoku. Dwa z nich, 11 i 12, oznaczają ogromne zagrożenie dla Puszczy. Dlatego zachęcamy do wysyłania ankiet i zaznaczania wariantu 13 jako najlepszego dla przyrody, najkrótszego i najbardziej ekonomicznego.

Obwodnica kolejowa Białegostoku ma umożliwić swobodny przejazd pociągów bez potrzeby zmiany lokomotywy między liniami kolejowymi Białystok – Kuźnica i Białystok – Ełk. Ma ona obsługiwać ruch towarowy oraz wzmocnić komunikację zbiorową w obrębie aglomeracji miejskiej Białegostoku. Stąd PKP PLK proponowało warianty położone blisko miasta, tak aby łączyły one miejscowości, które są dziś de facto przedmieściami Białegostoku. Warianty 11 i 12 przez Puszczę nie były wariantami zgłaszanymi przez PKP. Zostały one zgłoszone przez mieszkańców podbiałostockiej gminy Dobrzyniewo Duże – wariant 11 i burmistrza Wasilkowa – wariant 12. Szczególnie kontrowersyjny jest wariant 11, który przebiega już poza gminą Dobrzyniewo, nie był skonsultowany przez jego pomysłodawców z gminą Knyszyn, jest wariantem najdłuższym, przecinającym na odcinku ponad 20 kilometrów Puszczę Knyszyńską, w tym doliny puszczańskich rzek Hatka i Czarna. Z kolei wariant 12 przecina Puszczę na krótszym odcinku, ale jest również zły dla przyrody Puszczy. Dlatego zachęcamy do wypełniania ankiet – do pobrania tutaj i zaznaczenia wariantu 13, wzdłuż istniejącej już drogi szybkiego ruchu – tzw. trasy generalskiej. Wypełnioną ankietę należy przesłać na adres obwodnicabialegostoku@plk-sa.pl, podając w temacie emaila „Ankieta – Budowa Północnej Obwodnicy Białegostoku”. Ankietę wypełnić można przy pomocy programu m.in. PDF XChange – do pobrania.

W ankiecie zaznacz korytarz 13.

Korytarze 11 i 12 nie powinny znaleźć wśród trzech wariantów, które trafią do finału planowania obwodnicy kolejowej Białegostoku. Więcej informacji o kontrowersjach wokół obwodnicy kolejowej Białegostoku znajdziecie tutaj.

Materiały PKP PLK S.A. Warianty kolejowej obwodnicy Białegostoku. Trzy z nich trafią do finalnego opracowania. Warianty 11 i 12 nie powinny się wśród nich znaleźć.

Pobierz ankietę i wyślij do 12 września 2021 roku.

Roześlij dalej!