To będzie niezwykły wykład terenowy w cyklu #KursNaKnyszyńską. Nie dość, że poznamy płazy Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, zobaczyć jak pomaga się im bezpiecznie dotrzeć do miejsc rozrodu. Naszym gospodarzem będzie Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej a prowadzącym dr Sebastian Łupiński,  herpetolog, pracownik tego Parku, który bada płazy i potrafi o nich opowiadać z niezrównaną pasją.

Nasze spotkanie zaczniemy w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, skąd po prelekcji Sebastiana Łupińskiego, ruszymy razem z nim w teren, doliną rzeki Supraśl do miejsca, w którym dochodzi do rozrodu wielu gatunków płazów. Poznamy mało znane aspekty życia tych zwierząt, nauczymy się je rozpoznawać. W ramach części terenowej pomożemy płazom w pokonaniu jednej z dróg, która stanowi dla nich śmiertelną barierę podczas wędrówki do miejsc rozrodu. Spacer zakończy wspólne ognisko. Prosimy o przyniesienie własnego prowiantu.

Kurs na Knyszyńską to społeczna inicjatywa, która ma przybliżać Puszczę Knyszyńską. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest  Paweł Średziński, miłośnik przyrody, historyk, publicysta i dziennikarz, autor książki „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”. Ma charakter cyklicznych spotkań w różnych miejscach w Puszczy z udziałem osób zajmujących się badaniem jej przyrody i historii. Pierwsza edycja cyklu potrwa do końca 2023 roku. Dwa pierwsze spotkania odbyły się w historycznej Puszczy Knyszyńskiej.

Spotkanie odbędzie się bez względu na pogodę. Zaczynamy w niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku, o godzinie 10:00. Spacer potrwa około dwóch godzin. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wydarzenie ma charakter niekomercyjny. Wymagamy wcześniejszych zapisów wyłącznie drogą email na poczta(at)knyszynska.pl do dnia 21 marca 2023 roku. Prosimy o podanie imienia i nazwiska zgłaszającego oraz pozostałych zgłaszanych osób. Osoby, które zapiszą się na spacer otrzymają dokładne informacje dotyczące miejsca zbiórki. Liczba uczestniczek i uczestników ograniczona: do 35 osób.

Osoby niepełnoletnie wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Dojazd na miejsce i prowiant we własnym zakresie. Nie odpowiadamy za szkody osobowe uczestników wydarzenia.

Roześlij dalej!