Tym razem zapraszamy Was do Knyszyna, ulubionego miejsca ostatniego z Jagiellonów, króla Zygmunt II Augusta. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Knyszyn o mało nie został nową stolicą Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Takie plany wobec swojej siedziby nad rzeką Jaskranką i pobliskiego Tykocina miał Zygmunt II. Okazja do odwiedzin w tym miasteczku będzie wyjątkowa, bo 8 lipca będziemy świętować Dni Knyszyna.

To właśnie w Knyszynie Zygmunt August spędził aż 499 dni swojego panowania, tu podpisywał ważne królewskie akty, tu spędzał czas w drewnianej rezydencji z widokiem na Puszcze Knyszyńską. To królowi i jego związkom z Knyszynem Puszcza zawdzięcza swoją nazwę. Wreszcie to w Knyszynie, 7 lipca 1572 roku, Zygmunt August umiera.
8 lipca spotkamy się i podążymy śladami Zygmunta Augusta, spróbujemy odszukać królewskie serce, które zostało w Knyszynie. Usłyszymy fragmenty relacji Łukasza Górnickiego, królewskiego sekretarza i innych ówczesnych kronikarzy. Poznamy nie tylko Zygmunta II, ale i ciekawą historię Knyszyna, która trwa od szesnastego stulecia.

Wykład terenowy połączony ze spacerem poprowadzi Paweł Średziński, autor książki poświęconej Puszczy Knyszyńskiej, inicjator cyklu spotkań popularyzujących przyrodę, historię i kulturę z obszaru tego leśnego kompleksu.

Wstęp wolny. Spacer rozpocznie się o 12:00. Czas trwania 1,5 godziny. Dokładne miejsce zbiórki zostanie przesłane osobom, które wyślą zgłoszenie. Obowiązuje limit uczestników – 25 osób. Zgłoszenia prosimy przesyłać na poczta@knyszynska.pl 

Roześlij dalej!